Когато човек се превърне в жертва е изключително трудно да се мобилизира и да действа, следвайки правила за лична безопасност, затова ние ги споделяме тук:
- Потърсете помощ и се обадете на телефон 112 или на Национална гореща телефонна линия за пострадали от насилие 0800 18 676 или 02/981 76 86.
- Обмислете детайлно своите действия при опасност от повторно насилие, направете си план за безопасност и се подгответе за неговото изпълнение.
- При опасност веднага позвънете на полицията. Ако нямате възможност да направите това, съседите могат да го сторят вместо Вас.
- Договорете се със своите съседи да извикат полиция, ако чуят викове от Вашата къща или апартамент.
- Научете телефоните на местните служби, които могат да Ви окажат необходимата подкрепа (кризисен център за жени, телефон на доверието и др.).
- Разкажете за насилието на тези, на които се доверявате (приятели, роднини).
- Подгответе си място, където бихте могла да отидете в случай на опасност.
- Ако не можете да избегнете спора или инцидента, постарайте се да изберете такава стая за провеждането му, от която можете лесно да избягате в случай на необходимост. Старайте се да избягвате споровете в стаи, които нямат достъп до външни врати (като например банята или кухнята, където има остри и режещи предмети).
- Обмислете как можете бързо и безопасно да напуснете дома си. Определете кои врати, прозорци, стълби подхождат за това най-добре.
- Предварително оставете при Вашите приятели или роднини резервни дрехи, важни документи, номера на телефони, необходими лекарства, резервни дрехи и др.
- Постарайте се да унищожите всички възможности, които биха помогнали на Вашия насилник да Ви намери (бележници, пликове с адреси и т.н.).
- Ако ситуацията е критична, напуснете дома си незабавно, дори да не сте успели да вземете със себе си необходимите вещи.
- Помнете, че Вашият живот е в опасност!Когато напускате дома си, направете всичко възможно да вземете децата със себе си.
- Ако сте бита или насилвана, незабавно си извадете медицинско свидетелство.
Източник: МВР